Marsz do kina!

with Brak komentarzy

mhdeE1yShHTaDbJVdWyTlzFvNkr

Kto jeszcze nie widział filmu „Zwierzogród”? No to na co czekacie? Brać dzieciaki pod pachę i do kina! Mogą być cudze:) To film numer jeden ostatnich miesięcy. I zapewniam Was, nie będziecie się na nim nudzić. Mało tego, na seanse przychodzą również sami dorośli, a śmieją się nawet częściej niż dzieci. Nic dziwnego. Film twórców „Krainy Lodu” i „Wielkiej Szóstki” nie rozczarowuje. Świetna animacja (Disney to Disney), doskonała fabuła, cudownie zarysowane postacie uwydatniające cechy zarówno zwierzęce, jak i ludzkie, polski dubbing na najwyższym poziomie, mnóstwo odniesień do współczesnych zjawisk, no i wartka akcja. Wszystko to tworzy film, który podbija serca dzieci.

Nie będę zdradzać szczegółów filmu. Powiem tylko, że Juddy Hopps – pełna temperamentu, energiczna i marząca o łapaniu przestępców, zajęczyca (tak się mówi?) zostaje pierwszym w Zwierzogrodzie zającem policjantem. Przyjeżdża do miasta, gdzie jak głosi idea „każdy zostaje tym, kim chce”. Niestety już pierwszego dnia okazuje się, że przyszło jej pracować z masą typowych osiłków: jaków, bawołów, wilków, słoni. A sama zostaje potraktowana jako maskotka i przydzielona do parkometrów. Wkrótce jednak poznaje lisa Nicka Bajera, drobnego kanciarza, z którym mimo swoich uprzedzeń i obaw musi współpracować. Rzeczywistość przestaje być tak kolorowa, jak sobie ją wyobraziła, a zwierzęta w mieście zmagają się ze swoimi problemami, stereotypami, samotnością. Wkrótce nasza dwójka wpada na trop zaginionych drapieżników, staje oko w oko z samym Ojcem Chrzestnym (kret:), ucieka przed zdziczałą panterą, ściga bandziorów i rozwiązuje zagadkę kryminalną, sięgającą najwyższych szczebli politycznych. Wcześniej jednak muszą zweryfikować swoje podejście do życia, przemyśleć uprzedzenia i pokonać stereotypy.

W filmie jest dużo nawiązań filmowej klasyki – cudowny kret wydający córkę za mąż jako Ojciec Chrzestny, baran w laboratorium do złudzenia przypomina „Breaking Bad”, a sama akcja nawiązuje do złotych czasów czarnych kryminałów. Każdy gatunek zwierzęcia jest doskonale przedstawiony, z zachowaniem cech właściwych swojemu gatunkowi, ale również symbolizuje określone cechy ludzkie, ale nikt nie został wyraźnie ośmieszony lub obrażony. Jak na nowoczesne społeczeństwo przystało, większość mieszkańców miasta wpatruje się w ekrany swoich smartfonów znanej marki z logiem marchewki:), jeździ samochodami przystosowanymi rozmiarowo do kierowców, mają swoje „getta”.

Jak zapytaliśmy nasze dziewczyny, o czym był film, odpowiedziały, że o spełnianiu marzeń. Rzeczywiście głównym bohaterom udaje się dojść do wymarzonego celu. Pokazują, że wszystko jest możliwe, jeśli się tego mocno pragnie i ciężko pracuje. Ja od siebie muszę dodać, że dla mnie to film o krzywdzących stereotypach, o nietolerancji, o podziałach, wysuwaniu pochopnych wniosków. Wszystkie zwierzęta żyją w zgodzie, jednak zające są mocno uprzedzone do lisów, owce do lwów, myszy do łasic, roślinożercy do drapieżników i wystarczy iskra, aby te uprzedzenia zmieniły się we wrogość. Znamy to z naszego własnego poletka, znamy z wydarzeń na świecie. Na szczęście w porę wszyscy przytomnieją, winni tej sytuacji zostają ukarani, a na końcu wszyscy razem bawią się na koncercie Gazeli – Shakiry.

zwierzogrod zootopia

ZOOTOPIA – JUDY HOPPS, an optimistic bunny who’s new to Zootopia’s police department. ©2015 Disney. All Rights Reserved.

zwierzogrod zootopia

zwierzogrod zootopia

 

 

Follow Marta:

żona świetnego faceta, mama dwóch rewelacyjnych dziewczynek, pani dwóch nieco kłopotliwych świnek morskich, sprawca zamieszania nazwanego Pracownią Mamaprojekt. Rozejrzyj się, a jak coś Ci się spodoba, zapraszam do kontaktu i kupna.

Latest posts from

Leave a Reply